Jdi na obsah Jdi na menu
 


Michael Jackon- umřel

27. 6. 2009

Život Michaela Jacksona byl plný zvratů - pro jedny byl úžasný zpěvák, pro druhé podivín a pedofil.

 
 

Michael Jackson patřil k nejúspěšnějším umělcům na světě. Z dětské zpívající hvězdy se vypracoval až k titulu "Král popu“. Z vrcholu pak v posledních deseti letech padal především kvůli neprokázaným obviněním ze sexuálního zneužívání.
 

Narodil se v městečku Gary v Indianě 29. srpna 1958 jako deváté dítě Katherine a Josepha. Jeho rodiče ho velmi ovlivnili. Matka byla vášnivá jehovistka a otec tvrdý pedantický dělník v ocelárnách, který je za sebemenší prohřešky trestal.
 

Pěveckou kariéru začal budovat už v pěti letech. Po úspěšném vystoupení ho otec přijal jako člena bratrské skupiny The Jacksons, která v roce 1965 změnila název na Jackson Five.
 

Král popu


Králem popu jej poprvé nazvala americká herečka Elizabeth Taylor v roce 1989. Několikrát se dostal do přehledů nejznámějších a nejvlivnějších osobností a ve známosti s ním nikdo nemohl soutěžit. V hudbě mu konkurovala snad jen Madonna.
 

Během života prodal více než 750 milionů alb. Průlom nastal v roce 1979, kdy jako jednadvacetiletý vydal album Off the Wall. Nejúspěšnější deskou se stal Thriller z roku 1982. Dosud se podle všech údajů prodalo přes 100 milionů kopií. Album získalo osm cen Grammy a sedm ocenění American Music Award.
 

Obrovský úspěch slavila i alba Bad (1987) a Dangerous (1991). Prodaly se se jich miliony, avšak na úspěch Thrilleru to nestačilo.
 

Album Invincible z roku 2001 všechny fanoušky zklamalo. Úspěch zaznamenal jen singl You Rock My World.
 

Fanoušky ohromil svou speciální taneční kreací. Pro jeho lehký zpětný chod se ujalo označení Moonwalk. Poprvé ho předvedl v roce 1983.
 

Vzor Diana Ross


Jeho vzhled velmi ovlivnilo setkání se zpěvačkou Dianou Ross na přelomu šedesátých a sedmdesátých let. Nejspíš zatoužil stát se druhou Dianou. Začal údajně s používáním bělících prostředků a začal si žehlit vlasy a postupně se podrobil několika plastickým operacím. V posledních letech se mu především začal rozpadat nos a Michael Jackson se od roku 1986 začal na veřejnosti objevovat jen s ochrannou rouškou.
 

Se svým velkým vzorem si v roce 1978 i zahrál v divadelním představení The Wiz, které bylo afroamerickým remakem Čaroděje ze země Oz. Hrál tam strašáka, Diana Ross krásnou Dorotku.
 

Michael Jackson jako dobrodinec

 

S tím jak stoupala hvězda slávy přibývaly mu na kontě milióny. Michael jich část věnoval charitě - pomáhal především hladovějící Africe.
 

V roce 1985 se spolu s Lionelem Richiem podílel na vzniku písně We are The World. Skladbu nazpívalo mnoho známých osobností. Jmenujme třeba jen Stevieho Wondera, Bruce Springsteena, Paula Simona, Dianu Ross či Tinu Turnerová.
 

Rád se vyskytoval po boku těžce nemocných dětí a vysokými částkami přispíval na jejich nákladnou léčbu. Jeho přítomnost u jejich postelí vyloudila na jejich tvářích mnohokrát úsměv a slzy štěstí.
 

V roce 1992 ho vesnice v africkém Gabunu korunovala králem Sani.
 

V devadesátých letech, kdy byl na vrcholu měl Jackson na kontě více než 750 milionů dolarů. Četné soudní spory a nákladný provoz Neverlandu způsobily, že teď je jeho účetnictví v červených číslech.
 

Děti jeho láskou i zhoubou


Snad jeho dětství pod taktovkou ambiciózního a pedantického otce způsobilo, že chtěl aby se děti měli dobře. V roce 1988 zakoupil ranč, který pojmenoval Neverland. Tam chtěl aby si děti hrály a aby se jim plnila splnitelná přání.


Jackson sám měl tři děti.
 

Právě kvůli tomu, že se často vyskytoval v přítomnosti dětí, se na veřejnosti začaly na veřejnosti objevovat zvěsti o jeho údajné pedofilii.
 

První veřejné obvinění vznesl v roce 1994 otec třináctiletého chlapce. Spor skončil mimosoudním vyrovnáním. „Jacko“ rodině zaplatil 123 milionů dolarů.
 

Kvůli druhému obvinění skončil málem ve vězení. V listopadu 2003 byl zatčen a byl obviněn celkem z deseti závažných trestných činů – pohlavního zneužívání, podání omamných látek vydírání, únos a osahávání nezletilého chlapce, který měl mít rakovinu. Vše se mělo odehrávat v Neverlandu. Z okamžitě uvalené vazby se vykoupil třímilionovou kaucí. Spor definitivně skončil v červnu 2005, kdy ho soud ve všech bodech obžaloby shledal nevinným.
 

Kvůli bankrotu musel svůj tisícihektarový ranč Neverland v roce 2006 zavřít.
 

Velký návrat

 

Kromě soudních sporů ať už kvůli pedofilii či dluhům o něm od roku 2000 nebylo moc slyšet. Michael Jackson se stáhl do ústraní a věnoval se charitě. V roce 2008 na veřejnost začaly prosakovat informace o velkolepém návratu.
 

V březnu 2009 ohlásil Král popu slibovaný comeback. 13. července mělo v londýnské O2 aréně proběhnout 10 koncertů. Ty měly odstartovat serii 50 koncertů. Dlouho dopředu byly vyprodány.


Michael tušil, že budou poslední. Bohužel jeho konec, který v blízké době očekával i jeho bývalý manager, byl velmi rychlý.